Ósmy trzeci to hucznie obchodzone święto. Hucznie, bo to przecież Dzień Kobiet. Koniecznie pisane wielką literą. Pisane małą, uznawane jest za błąd, a nawet za wielki nietakt. Ósmy trzeci zwykle kojarzy nam się z kwiatami, prezentami i podziękowaniami. Jednak Dzień Kobiet w 2015 roku na zawsze zmienił spojrzenie na to wydarzenie. Tego dnia, czternastoletnia gdańszczanka podjęła drastyczną decyzję, rzucając się pod pociąg. Decyzję, która pozostawiła szok i niedowierzanie. Dlaczego? Jak? Miała całe życie przed sobą. Okazało się, że dzień wcześniej spotkała się z mężczyzną, który był prawie trzykrotnie starszy od niej. To wydarzenie dodatkowo wstrząsnęło opinią publiczną i dało początek potężnym zmianom. Dzięki mediom społecznościowym matka dziewczyny dowiedziała się o kobietach, które również padły ofiarą tego samego mężczyzny. Trzydzieści pięć kobiet zdecydowało się na walkę, na konfrontację z traumami, opowiadając swoje historie.
„Ósmy. Trzeci” to historia walki z ludźmi, którzy przez długi czas czuli się omnipotentni. To historia o odwadze kobiet, która dała początek ważnym zmianom w Trójmieście. Opowieść o dramatycznych konsekwencjach braku poszanowania dla granic i godności drugiej osoby, ale także o sile ludzkich emocji i motywacji, które są w stanie zmieniać świat.
Tekst „Ósmy. Trzeci” czytany był podczas festiwalu teatru dokumentalnego „Sopot Non Fiction 2020”. Rok później znalazł się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021”.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.
Tekst i Reżyseria: Kuba Zubrzycki
Obsada: Magdalena Bednarek, Edyta Janusz-Ehrlich, Małgorzata Polakowska, Magdalena Smuk, Piotr Srebrowski.
Muzyka: Michał Jacaszek
Wizualizacje: Konrad Kulczyński
Kostiumy: Edyta Janusz-Ehrlich
Scenografia i Światło: Marzena Chojnowska
Teatr Okołodorosłych to nowy cykl spotkań, powstały z inicjatywy twórców Teatru Gdynia Główna jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa. Celem jest dostarczenie narzędzia, które umożliwi oddziaływanie na rzeczywistość, ukazując jej lustrzane odbicie. Teatr Okołodorosłych to zaproszenie do uczestnictwa w twórczym i dogłębnym dialogu, otwierającego drogę do zrozumienia naszej rzeczywistości oraz aktywnego wpływu na nią.
Jest to przestrzeń dostępna dla wszystkich - zarówno dla osób, które odkryły już swoją dorosłość oraz dla tych, którzy z pojęciem dorosłości muszą dopiero się zmierzyć, gdzie wartością jest odkrywanie, a odwagą - dzielenie się swoimi przemyśleniami.
W trakcie spektakli Teatru Okołodorosłych poświęcamy uwagę mechanizmom manipulacji oraz ujawniamy wynikające z nich zagrożenia. To chwila, w której stajemy w obliczu odkrycia, jak te mechanizmy działają w naszym otoczeniu - w miastach, gminach i różnych środowiskach. Stanowi to okazję do zastanowienia się, jak możemy na nie reagować oraz jakie działania podjąć, aby im przeciwdziałać.
Chcemy, aby spektakle zaprezentowane w tym cyklu stały się początkiem międzypokoleniowej rozmowy, w której każdy głos jest ważny i każda osoba zostaje wysłuchana.
Po spektaklu odbedzie się rozmowa z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi.