"Punktem wyjścia do pracy na spektaklem "Rewolucja, której nie było" jest protest w sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się 18.04 i potrwał do 27 maja 2018 roku. Aktorzy działając z archiwaliami złożonymi z listów, pocztówek, transparentów, które zostały wytworzone w trakcie 40 dniowego protestu, częściowo przez protestujących jak również przez osoby, które solidaryzowały się z nimi, zadają pytania o społeczne znaczenie tego, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, w końcu o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie.
Spektakl nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami, społecznymi napięciami i emocjami, które towarzyszyły protestowi.
Aktorzy zadają ze sceny pytania o granice wolności, o konwencje społeczne i kanony, które sprawiają, że zasłania się osoby z niepełnosprawnościami kurtyną, usuwając ich tym samym z pola widoczności.
Spektakl powstał w miejscu napięć między jawnym i ukrytym, normą i odstępstwem od niej, niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów.
Czy społeczne przekonanie, że określone grupy społeczne mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodków jest zgodne z ich potrzebą? Czy one tego właśnie chcą? Czy rewolucję tej największej w naszym kraju mniejszości można powstrzymać?
TWÓRCY:
spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko Konieczna
scenariusz: Justyna Lipko Konieczna, Justyna Sobczyk
ruch sceniczny: Justyna Wielgus
kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
reżyser światła: Sebastian Klim
muzyka na żywo: zespół Pokusa- Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
Koordynacja produkcji: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak
aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski
Spektakl trwa 150 minut (w tym jedna przerwa).
Rekomendacja wiekowa: od 16 lat.
RECENZJE:
"To poruszający i porywający spektakl, w którym na równych prawach i z równym talentem i charyzmą występują aktorzy z zespołem Downa i bez."
Aneta Kyzioł, "Polityka"
"Spektakl to z jednej strony streszczenie 40-dniowego protestu w Sejmie, z drugiej – własny głos aktorów Teatru 21 w walce o prawa osób z niepełnosprawnością."
Aneta Wawrzyńczak,
WP.PL
"Spektakl Teatru 21 pokazuje narracje na temat niepełnosprawności, wyrywa niepełnosprawność z bezpiecznej prywatności i ostentacyjnie demonstruje praktyki dyskursywne, które w istocie ją wytwarzają."
Piotr Morawski,
Dwutygodnik.com
"Ze spektaklu, rozmów z aktorami, protestu w Sejmie płynie jeden komunikat: osoby niepełnosprawne nie mają specjalnych potrzeb. Mają potrzeby podstawowe, właściwie każdemu człowiekowi."
Krzysztof Story, "Tygodnik Powszechny"
"Spektakle Teatru 21 są często synkretyczne formalnie i nierzadko mają bardzo wyrafinowane konstrukcje, to jednak tutaj wygrywa się właśnie swobodą i anarchistycznym nieuporządkowaniem."
Stanisław Godlewski, "Teatr"
"Twórcy i twórczynie z Teatru 21 udowadniają, że ciągle wyprzedzają rzeczywistość społeczną i bezbłędnie rozpoznają zadania, jakie stoją przed praktyką teatralną."
Kacper Ziemba, "Dialog"
-------------------
OPIS TEATRU 21:
Teatr 21 działa w Warszawie od 2005 roku. Jego Aktorami są przede wszystkim osoby z zespołem Downa i autyzmem. Grupa działała początkowo przy Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Z czasem zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą dziś aktorzy teatru otrzymują wynagrodzenie. Teatr 21 jest obecnie organizacją pozarządową, która oprócz działalności artystycznej, tworzenia spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach.
Spektakle Teatru 21 prezentowane były w wielu warszawskich teatrach i instytucjach (Teatr Dramatyczny, Teatr Studio, TR Warszawa, Muzeum POLIN, Instytut Teatralny). W swoim repertuarze teatr ma również przedstawienia koprodukowane z Teatrem Powszechnym („Superspektakl”) czy Nowym Teatrem („Indianie”). Grupa występowała na festiwalach w Polsce (
m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Łódź, Białystok, Lublin) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).
Z Teatrem 21 współpracują artyści, edukatorzy, pedagodzy teatru i badacze działający na co dzień w instytucjach kultury w całej Polsce. Grupę od samego początku prowadzi Justyna Sobczyk, pedagożka teatru i reżyserka.
Przedstawienie powstało w ramach programu Centrum Sztuki Włączającej Downtown realizowanego przez Teatr 21 i Biennale Warszawa"